Encefalopatia wątrobowa

Encefalopatia wątrobowa jest skutkiem niewydolności wątroby. Do uszkodzenia wątroby dochodzi w rezultacie działania niektórych leków, toksycznych substancji ( w tym alkoholu), w przebiegu zakażenia np. wirusowe zapalenie wątroby (WZW). Niewydolność wątroby prowadzi do pojawiania się toksyn oddziaływających szkodliwie na organizm, a przede wszystkim na komórki nerwowe mózgu.

Duże znaczenie, jak się okazało, ma stężenie amoniaku we krwi a nasilenie zaburzeń świadomości, we krwi wzrastają zaś mózgowe metabolity amoniaku. W warunkach prawidłowych amoniak powstaje w przewodzie pokarmowym z rozpadu związków azotowych, w wątrobie jest przekształcany w mocznik, który następnie zostaje wydalony przez nerki i w niewielkich ilościach przez przewód pokarmowy. Ponadto do ośrodkowego układu nerwowego przedostają się niewielkie ilości amoniaku. W przypadku uszkodzenia bariery krew-mózg wartości te rosną upośledzają funkcjonowanie komórek nerwowych, metabolizm glukozy oraz sprzyjają tworzeniu się obrzęku mózgu.

Objawy encefalopatii wątrobowej


Objawy kliniczne encefalopatii wątrobowej obejmują głównie zaburzenia świadomości, które narastają powoli i są to dyskretne zaburzenia zachowania lub postępują gwałtownie (w ciągu godzin, dni) prowadząc do stanu śpiączki a nawet zgonu. Oceny zaburzeń dokonuje się przy pomocy pięciostopniowej skali.

Stopień 0 - prawidłowy stan chorego
Stopień 1 - splątanie, zaburzenia koncentracji, lęk, euforia, drżenie, zaburzenie rytmu dobowego
Stopień 2 - zaburzenia orientacji i funkcji poznawczych, zaburzenia osobowości i zachowania, zaburzenia mowy
Stopień 3 - chory reaguje tylko na silne bodźce, znaczne zaburzenia świadomości
Stopień 4 - chory nie reaguje na bodźce, stan śpiączki

W diagnostyce encefalopatii wątrobowej wykonywane są badania laboratoryjne krwi (transaminazy, bilirubina, amoniak), EEG oraz badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) w zasadzie wykluczające inne przyczyny zaburzeń świadomości.

Leczenie encefalopatii wątrobowej


Leczenie encefalopatii wątrobowej polega przede wszystkim na ograniczeniu poziomu amoniaku w organizmie przy pomocy diety pozbawionej bądź ubogiej w białko, zmiany metabolizmu amoniaku. Przez zastosowanie antybiotyku doustnie lub środków przeczyszczających możliwe jest zahamowanie produkcji amoniaku przez bakterie jelitowe. W celu zmniejszenia obrzęku mózgu stosowane są glikokortykosteroidy, mannitol.

Dorota Kozera

Literatura:
1) W. Kozubski, P.P. Liberski: "Neurologia".

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ