Gwiaździaki (łac. astrocytoma) stanowią większość glejaków. Występują częściej u mężczyzn niż kobiet, średnio po 35 rż. Objawami klinicznymi są: napady padaczkowe, zaburzenia pamięci, zmiany osobowości.
Gwiaździaki można podzielić na kilka typów: gwiaździak wielopostaciowy, anaplastyczny, rozlany z odmianą włókienkową, protoplazmatyczną i gemistocytarną będące guzami złośliwymi oraz gwiaździak włosowatokomórkowy o dobrym rokowaniu.
Gwiaździak włókienkowy występuje zwykle w istocie białej półkul mózgowych, rzadziej w pniu mózgu, podwzgórzu i móżdżku. Szczyt zachorowania to 20-30 rż.
Gwiaździak anaplastyczny jest złośliwym guzem naciekającym tkankę mózgową, ulegającym progresji w glejaka wielopostaciowego.
Glejak wielopostaciowy (łac. glioblastoma) jest najzłośliwszym spośród glejaków. Może wystąpić w każdym wieku. Zwykle guz lokalizuje się w istocie białej półkul mózgowych, u dzieci w pniu mózgu. Jest nowotworem źle rokującym.
Gwiaździak włosowatokomórkowy to łagodny guz, bez tendencji do przemiany złośliwej i naciekania tkanki mózgowej. Typowym umiejscowieniem jest nerw wzrokowy, pień mózgu i móżdżek. Rokowanie w jego przypadku jest bardzo pomyślne.