Inne zaburzenia ruchowe

Drżenie


Drżenie jest zaburzeniem ruchowym, w postaci rytmicznych i oscylacyjnych mimowolnych ruchów wywołanych skurczami mięśni antagonistycznych różnych części ciała.

Wyróżnia się drżenie zamiarowe, które występuje w ataksji móżdżkowej, chorobie Wilsona i stwardnieniu rozsianym oraz pojawia się i nasila pod koniec wykonywania ruchu. Do oceny drżenia zamiarowego służy próba palec-nos, palec-palec, pięta-kolano.

Natomiast drugi rodzaj drżenia, drżenie spoczynkowe występuje w spoczynku przy odciążonej kończynie, zmniejsza się bądź ustępuje podczas wykonywania ruchów, nasila się podczas chodzenia i stresu, występuje w chorobie Parkinsona.

Drżenie może dotyczyć także głosu, głowy oraz innych części ciała.

Dysmetria


Dysmetria jest zaburzeniem ruchowym, w którym utrudnione jest wykonanie ruchu dowolnego. Chory sięgając po przedmiot wykonuje nieadekwatny ruch (sięga po przedmiot za daleko lub za blisko) do zamierzonego mijając tym sposobem cel. Dysmetria jest charakterystyczna dla ataksji móżdżkowej.

Dystonia


Dystonia to zespół ruchowy polegający na przetrwałych (trwających dłużej) skurczach mięśni prowadzący do zmian postawy ciała i skręcających ruchów kończyn.

Ruchy dystoniczne charakteryzują się jednoczesnym wzrostem napięcia mięśni agonistycznych i antagonistycznych, występowaniem ruchów mimowolnych, gdy ruch dowolny dotyczy innej części ciała. Wyzwalane są podejmowaniem określonych ruchów dowolnych lub ulegają nasileniu. Kończyna utrzymana jest wówczas w określonej pozycji, która utrudnia choremu normalne funkcjonowanie. Ruchy dystoniczne zanikają podczas snu lub czasowo pod wpływem bodźców dotykowych.

Wyróżniamy dystonie:
- ogniskową (zaburzeniem objęta jest jedna kończyna, np. kurcz powiek, kurcz pisarski, kręcz karku)
- segmentalną (zaburzenie dotyczy dwóch lub więcej przylegających części ciała, np. zespół szyjno-czaszkowy)
- uogólnioną (zaburzenie obejmuje dwie kończyny dolne i dodatkową część ciała)
- wieloogniskową (zaburzenie obejmuje nieprzylegające części ciała)

Dystoni często towarzyszy ból.

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ