Moje pytanie dotyczy badania RM głowy. Przyczyną dla której zostałam skierowana na takie badanie były epizody niedokrwienia mózgu oraz zaburzenia widzenia w jednym oku w postaci zaniewidzenia połowiczego (ubytki w polu widzenia) falowanie obrazu oraz incydent całkowitego zaniewidzenia.
Badanie RM głowy miało być przeprowadzone z kontrastem (tak było napisane na skierowaniu). Na skierowaniu lekarz kierujący nie wpisał wszystkiego napisał tylko zaburzenia widzenia. Moje objawy niedokrwienia przez neurologa zostały zdiagnozowane jako przemijające niedokrwienie mózgu (TIA).
Lekarz przeprowadzający badanie RM nawet nie spytał z jakiego powodu robię badanie. Badanie przeprowadził bez kontrastu a na moje pytanie dlaczego stwierdził, że w czasie badania widzi czy potrzebny jest kontrast (po 5 min. badania). Lekarz przeprowadzający badanie ponieważ już było późno ewidentnie nie ukrywał że się spieszy. Myślę, że lekarz kierujący na badanie dobrze wie dlaczego kazał zrobić badanie z kontrastem. Badanie oczywiście nie wykazało nieprawidłowości jednak nie jestem przekonana co do jakości wykonanego badania.
W moim przypadku jakie badania powinnam wykonać? oraz jak powinno być zrobione prawidłowe badanie RM w jakim czasie?
Anna
Zwykle o podaniu kontrastu decyduje radiolog, chyba, że jest prośba lekarza kierującego. Prawdopodobnie chodziło o wykluczenie SM. Zalecałbym wykonanie badania Dopplera tętnic szyjnych badanie dna oka oraz celowane badanie MRI na nerwy wzrokowe.
lek. Tomasz Tykocki