Pytania neurologiczne » Wady wrodzone układu nerwowego » Niedorozwój robaka móżdżku u dziecka

Niedorozwój robaka móżdżku u dziecka

Moja córka w wieku 3 lat miała wykonane TK głowy w związku z nawracającymi wysokimi temperaturami o nieznanej przyczynie. Jeśli chodzi o te gorączki to nic w główce nie znaleziono, natomiast w wypisie jest napisane:

Struktury mózgu i móżdżku bez zmian ogniskowych, o niezmienionej gęstości tkanki nerwowej. Cechy niedorozwoju części dolnej robaka móżdżku z wtórnym poszerzeniem światła zbiornika wielkiego. Szerokie światło zbiorników pajęczynówki okołosiodłowych. Układ komorowy symetryczny, prawidłowej szerokości.Po dożylnym podaniu środka cieniującego nie uzyskano nieprawidłowego wzmocnienia ze strony struktur mózgowia.

Od tej chwili minęło już 5 lat. Byłam dwa razy na konsultacji neurologicznej ale lekarze zbadali dziecko pod kątem rozwoju i stwierdzili, że wszystko w porządku. Mówili o powikłaniach, które może nastąpić w przyszłości, a mianowicie o padaczce. Poza tym nic więcej nie potrafili mi powiedzieć.

Martwię się bo córkę często pobolewa głowa, czasami jest apatyczna (ale ogólnie to bardzo dynamiczna dziewczynka).
Czy powinnam zrobić jakieś jeszcze badania?
Czym w ogóle jest ten niedorozwój?
Jakich skutków należny się spodziewać w przyszłości?

Teresa

Najważniejszy jest zawsze stan kliniczny, jeśli jest dobry to nie ma co się obawiać na przyszłość. Jeśli nie będzie żadnych dolegliwości to nie ma potrzeby robienia badań. Można wykonać w przyszłości (2 lata) kontrolne badanie obrazowe, ale to zależnie do objawów.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ