Pytania neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Obszary demielizacyjne naczyniopochodnej rozsiane hyperintensywne a zmiany rozwojowe mózgowia u dziecka

Obszary demielizacyjne naczyniopochodnej rozsiane hyperintensywne a zmiany rozwojowe mózgowia u dziecka

Otrzymałam niedawno MRI głowy dziecka. Do lekarza mam termin dopiero za kilka miesięcy. Chciałabym się dowiedzieć, co oznacza taki zapis:

Podkorowo w istocie białej, w płatach czołowych widoczne są do 5 mm rozsiane hyperintensywne w sekwencji FSE/T2 i FLAR obszary demielizacyjne naczyniopochodnej, w tych okolicach widoczne są przestrzenie Virchowa Robina w sąsiedztwie naczyń w sekwencji SE/TI. Torbiel szyszynki o średnicy 7mm. Poszerzony zbiornik wielki z towarzyszącą niewielką hypoplazją przylegających części móżdżku. W obrębie prawej części migdałka gardłowego struktura torbielowata.

Martwię się tym opisem. Badanie było robione z powodu zaburzeń zachowania i emocji dodatkowo występuje regres umysłowy. Czy taki wynik może świadczyć o poważnej chorobie, na przykład o raku? Ojciec dziecka zmarł na raka, ja może mam SM. Dziecko ma 14 lat.

E

Opis MRI pokazuje zmiany, możliwe że rozwojowe mózgowia, jednak warto aby neurolog a szczególnie neurochirurg obejrzał zdjęcia, gdyż zamiany mogą wymagać operacji (poszerzony zbiornik wielki).

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ