Moja mama już od 10 lat ma postępujące problemy z pamięcią. Ostatnio objawy się nasiliły. Zazwyczaj nie pamięta, gdzie coś położyła, czasami nie pamięta, że o czymś rozmawiałyśmy, zdarza się, że nie pamięta nazw słów, ostatnio nie mogła sobie przypomnieć na jakiej ulicy mieszka.
Od zawsze była osobą dosyć nerwową i raczej pesymistyczną, zamartwiająca się wszystkim wokół, mało towarzyską. Jednocześnie była osobą bardzo sprawną intelektualnie, skończyła politechnikę, świetnie grała w szachy etc. Choruje na niedoczynność tarczycy, choroba jest leczona, paliła wiele lat papierosy.
Zmiany mają duży wpływ na jej samopoczucie. Zaczyna unikać spotkań z ludźmi, nie chce wychodzić z domu, poza wyjściem do lekarza. Teraz zamartwia się, że ma Alzheimera i to przysłania wszystko inne. Dodam, że moja babcia, mama mojej mamy, również miała zaburzenia pamięci.
Jaka jest właściwa diagnostyka? Jakie badania należy zrobić, aby właściwie zdiagnozować rodzaj problemu czy choroby mojej mamy i co za tym idzie, rodzaj leczenia? Gdzie udać się w Warszawie po fachową poradę? Ma 72 lata.
Małgorzata
Zaburzenia pamięci to objaw dość powszechny ale może być również swoisty. W Warszawie polecam Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Objawy te mogą wskazywać na zespół otępienny, ale również depresję, zmiany naczyniowe czy organiczne mózgowia.
lek. Tomasz Tykocki