Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Szerokopodstawna wypuklina krążka C5-C6 wraz z osteofitami na tylno-bocznych krawędziach trzonów

Szerokopodstawna wypuklina krążka C5-C6 wraz z osteofitami na tylno-bocznych krawędziach trzonów

Oto mój opis badania MR:

Zniesiona lordoza szyjna. Wysokość trzonów kręgowych szyjnych prawidłowa. Dehydradacja i obniżenie wysokości krążka C5/C6.
Szerokopodstawna wypuklina tego krążka wraz z osteofitami na tylno-bocznych krawędziach trzonów uciskają worek oponowy oraz modelują brzuszną powierzchnię rdzenia i korzenie nerwowe w zwężonych zachyłkach bocznych. Szerokopodstawna, prawostronna wypuklina krążka C6/C7 uciska worek oponowy. Poza tym nie stwierdza się cech dyskopatii szyjnej i ucisku na worek oponowy i korzenie nerwowe. Rdzeń szyjny bez zmian ogniskowych.

Czy ten stan kwalifikuje się do operacji, czy mam kontynuować od nowa rehabilitację. tzn. fizykoterapię, masaże, ćwiczenia. Zaznaczam, że 6 lat temu w pierwszym MR wykazało tylko jedną przepuklinę C5/C6, a teraz jest już druga. Mam pracę w pozycji siedzącej z pochyloną głowa do przodu i to powoduje największe dolegliwości bólowe szyi, potylicy, głowy, mrowienie twarzy, lewej reki, złe samopoczucie, zmęczenie, osłabienie.

Dodaję, że na początku tej choroby ratowałem się intensywną fizykoterapią, masażami i ćwiczeniami, co mi pomogło.
Teraz, po 6 latach jest nawrót stanu pierwotnego. Co robić? Ratować się dalej tymi metodami, czy decydować się na ryzykowną operację? A może jest inny sposób? Czy w moim przypadku może pomóc Metoda McKenziego?

Zbigniew

Metoda Mckenziego może być pomocna gdy nie ma bardzo nasilonych zmian zwyrodnieniowych i dyskopatii. W Pana przypadku zalecam konsultację neurochirurgiczną.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ