Wynik Badania MR:
Badanie wykonano na aparacie Avanto Siemens 1,5 T. Zastosowano sekwencje FSE uzyskując obrazy T1 oraz T2 zależne w trzech podstawowych projekcjach.
Badaniem objęto odcinek Th11/S3 kręgosłupa.
Badanie MR pokazało pogłębienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Wysokość trzonów kręgowych zachowana, nierówności i załamania blaszek granicznych. Pojedyncze guzki Schmorla w trzonach kręgowych z wyjątkiem L4 i L5. W trzonach kręgowych L1 i L2 ogniska zwyrodnienia tłuszczowego. Osteofity na krawędziach trzonów kręgów. Na poziomach L1/L2, L4/L5 oraz L5/S1 tarcze międzykręgowe o obniżonej intensywności sygnału w obrazach T2-zależnych i na poziomie L5/S1 o obniżonej wysokości. Na poziomie L1/L2 szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej z komprejsą przestrzeni płynowej i obustronnym ograniczeniem otworów międzykręgowych. Na poziomie L4/L5 szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej z redukcją przestrzeni buforowej i obustronnym ograniczeniem otworów międzykręgowych. Na poziomie L5/S1 szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej z obustronnym ograniczeniem otworów międzykręgowych, w większym stopniu lewego.
Morfologia sygnału rdzenia kręgowego prawidłowa.
Barbara
Opis pokazuje wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe odcinka lędźwiowego. Warto rozpocząć rehabilitację (gimnastyka, basen). Jeśli objawy będą się utrzymywać to trzeba skonsultować się z neurochirurgiem.
lek. Tomasz Tykocki