Miałem robione badanie diagnostyczne MR kręgosłupa lędźwiowego wykonane w sekwencjach SE,FR FSE, obrazy T1, T2 zależne, przekroje poprzeczne, strzałkowe.
W wyniku badania znajduję:
W badaniu MR krążek międzykręgowy L5-S1 o obniżonej wysokości i z obecnością pośrodkowo-dwubocznej przepukliny, uciskającej worek oponowy oraz korzenie nerwów rdzeniowych, jak również zwężającej światło obu otworów międzykręgowych. Zarys blaszek granicznych na tym poziomie jest nierówny z obecnością kostnych nadżerek oraz w przyległych, przykrążkowych częściach trzonów, pasmowatych stref zwyrodnienia tłuszczowego.Na tym poziomie na przednich krawędziach trzonów, widoczne są duże, zwyrodnienia osteofity tworzące most kostny. Krążek międzykręgowy L4-L5 o obniżonej wysokości i z obecnością ośrodkowo - dwubocznej, ale mniejszej przepukliny, uciskającej worek oponowy.
Czy w oparciu o tą opinię mogę wykonywać pracę fizyczną?
Jeżeli nie to jakie mogą być konsekwencje wykonywania pracy fizycznej?
Zbigniew
Taki opis MRI świadczy o wielopoziomowej dyskopatii i zniszczonym zwyrodnieniowo kręgosłupie. Dalsze jego przeciążanie może prowadzić do ich nasilenia i wystąpienia w konsekwencji niedowładu kończyn dolnych i zaostrzenia dolegliwości bólowych.
lek. Tomasz Tykocki