Wodog³owie
Wodog³owie (³ac. hydrocephalus) jest nadmiernym gromadzeniem p³ynu mózgowo-rdzeniowego w prawid³owych przestrzeniach p³ynowych mózgu prowadz±cym do wzrostu ci¶nienia p³ynu mózgowo-rdzeniowego z wtórnym poszerzeniem uk³adu komorowego mózgu.
Wodog³owie dzieli siê na wodog³owie zamkniête, komunikuj±ce i normotensyjne.
Wodog³owie zamkniête
Wodog³owie zamkniête to najczê¶ciej wystêpuj±cy rodzaj wodog³owia. Spowodowane jest zablokowaniem odp³ywu p³ynu mózgowo-rdzeniowego. Utrudnienie odp³ywu pojawia siê na poziomie III komory, otworu Monro, wodoci±gu Sylwiusza, IV komory i otworach Luschki i Magendiego. Czasami lokalizacja przeszkody jest trudna lub w ogóle niemo¿liwa.
Wodog³owie zamkniête zwi±zane jest z wadami wrodzonymi oraz zaburzeniami rozwojowymi uk³adu komorowego. Powstaj± wskutek defektu genetycznego, infekcji wewn±trzmacicznej, urazu oko³oporodowego (prowadz±cego do krwawienia ¶ródczaszkowego i wewn±trzkomorowego), zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, guza mózgu.
Wodog³owie komunikuj±ce
W przypadku
wodog³owia komunikuj±cego nie dochodzi do zaburzenia w przep³ywie p³ynu mózgowo-rdzeniowego, a jedynie do nadprodukcji p³ynu np. w przebiegu brodawczaka splotu pajêczynówki, niewydolno¶ci odp³ywu ¿ylnego p³ynu (jako powik³anie przewlek³ego zapalenia ucha ¶rodkowego prowadz±cego do wykrzepiania krwi w zatoce poprzecznej) lub upo¶ledzonego jego wch³aniania w ziarnisto¶ciach pajêczynówki (np. z powodu braku kosmków odpowiadaj±cych za wch³anianie, wy¶ció³czaka czy guza rdzenia).
Wodog³owie normotensyjne
Wodog³owie normotensyjne (zespó³ Hakima) jest rodzajem wodog³owia, w którym ci¶nienie p³ynu mózgowo-rdzeniowego jest prawid³owe. Przyczyn± jego powstania mo¿e byæ uraz g³owy, krwawienie podpajêczynówkowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Dorota Kozera
Literatura:
1) L.P. Rowland: "Neurologia Merritta", red. H. Kwieciñski, A.M. Kamiñska.