Zespół Lamberta - Eatona

Zespół Lamberta-Eatona (LEMS, Lambert-Eaton myasthenic syndrome) należy do zespołów miastenicznych (chorób przebiegających z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego) i jest chorobą autoimmunologiczną.

Podobnie jak w miastenii dochodzi w niej do zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Jednak w zespole Laberta-Eatona pojawiają się przeciwciała skierowane przeciwko kanałom wapniowym znajdującym się w zakończeniu nerwu. W warunkach prawidłowych kanały wapniowe uwalniają acetylocholinę (ACh) do synapsy. W zespole LEMS jej uwalnianie jest niedostateczne.

Wykazano, że u chorych dorosłych z zespołem Lamberta-Eatona w 60 proc. przypadków występuje rak drobnokomórkowy oskrzeli, a objawy neurologiczne mogą wyprzedzać objawy nowotworu nawet o 5 lat. Może również towarzyszyć innym nowotworom (np. białaczkom i chłoniakom)

Objawy choroby LEMS to osłabienie dosiebnych mięśni kończyn (szczególnie kończyn dolnych) i tułowia, rzadko objawy oczne oraz zaburzenia mowy i połykania. Ponadto może wystąpić ból mięśni, suchość w jamie ustnej, zaparcia, zmniejszona potliwość i impotencja. Chory czuje się gorzej rano niż wieczorem.

Głównym badaniem wykonywanym w diagnostyce LEMS jest elektrostymulacyjna próba męczliwości. Natomiast leczenie polega na podawaniu leku ułatwiającego uwalnianie ACh. W przypadku obecności nowotworu leczy się współistniejącą chorobę nowotworową.

Dorota Kozera

Literatura:
1) W. Kozubski, P.P. Liberski: "Neurologia".
2) L.P. Rowland: "Neurologia Merritta", red. H. Kwieciński, A.M. Kamińska.

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ