Zespół miasteniczny w zatruciu jadem kiełbasianym (botulizm)

Zespół miasteniczny w zatruciu jadem kiełbasianym (botulizm) jest chorobą, w której dochodzi do całkowitego zahamowania uwalniania acetylocholiny do synapsy w odpowiedzi na stymulację nerwu. Należy do zespołu miastenicznego, czyli chorób przebiegających z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego

Jad kiełbasiany


Jad kiełbasiany jest toksyną wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Toksyna może się znajdować w skażonej żywności, najczęściej w hermetycznie zamkniętym pożywieniu, czyli w konserwach mięsnych, rybnych i warzywnych.

Do najczęstszych objawów należą: suchość, ból jamy ustnej i gardła, zaburzenia ostrości widzenia, dwojenie, nudności i wymioty, zmniejszona potliwość, zaburzenia gałkoruchowe, zaburzenia mięśni twarzy, gardła, oddechowych i kończyn.

Zespół miasteniczny w zatruciu jadem kiełbasianym rozpoznaje się na podstawie występujących objawów oraz obecności bakterii i toksyny w pożywieniu, kale. Leczenie przyczynowe polega na podaniu antytoksyny, czyli surowicy przeciw toksynie.

Dorota Kozera

Literatura:
1) W. Kozubski, P.P. Liberski: "Neurologia".
2) L.P. Rowland: "Neurologia Merritta", red. H. Kwieciński, A.M. Kamińska.

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ